Terwijl Nederland in januari 2026 gebukt gaat onder grijze luchten en een gure wind, zitten wij in ons T-shirt aan de kust van de Algarve. Overwinteren in Portugal is voor veel camperaars de ultieme droom, maar wat kost die grap nu werkelijk? Als gepensioneerd technicus houd ik niet van schattingen; ik wil harde data. Daarom hebben we afgelopen maand elke uitgave — van de duurste liter diesel tot het goedkoopste flesje Vinho Verde — genoteerd.
Veel mensen denken dat Portugal een goedkoop paradijs is, maar de realiteit in 2026 is genuanceerder. Ja, de koffie kost op veel plekken nog steeds maar een euro, maar de inflatie en de populariteit van het land hebben de prijzen voor camperaars flink opgedreven. Onderzoek onder ervaren overwinteraars wijst uit dat de budgetten van vijf jaar geleden simpelweg niet meer toereikend zijn. Wij hanteerden een nuchtere insteek: comfortabel leven, zelfvoorzienend waar mogelijk, maar zeker niet bezuinigen op de lokale gastronomie.
Brandstof en de tolwegen-valkuil
De grootste kostenpost om überhaupt in Portugal te komen, is de reis erheen. Vanaf Utrecht is het ruim 2.500 kilometer naar de Algarve. Met de huidige dieselprijzen en een gemiddeld verbruik van 1 op 9, ben je voor een enkele reis al snel €450 aan brandstof kwijt. Eenmaal in Portugal vallen de prijzen mee, maar pas op met de tolwegen.
In Portugal wordt op veel snelwegen (zoals de A22 in de Algarve) gebruikgemaakt van elektronische tol. Zonder tolbadge of registratie loop je het risico op forse boetes. Wij hebben deze maand ongeveer €60 aan tol uitgegeven door slimme combinaties te maken met de N125, de nationale weg. Als technicus zeg ik: de N125 is soms een aanslag op je remmen door de vele rotondes, maar het bespaart je een hoop administratieve rompslomp en euro’s.
Verblijfskosten: van luxe camping tot ‘Area Sosta’
In 2026 is vrij kamperen in Portugal streng gereguleerd. De tijd dat je overal met je bus op de kliffen kon staan, is definitief voorbij. De GNR (politie) controleert streng, vooral in de Algarve. Wij kozen voor een mix van officiële camperplaatsen (ASASP) en af en toe een camping voor de broodnodige wasbeurt.
- Camperplaatsen: Gemiddeld €10 tot €15 per nacht, inclusief stroom en water.
- Campings: Reken op €22 tot €30 per nacht voor twee personen in het laagseizoen.
- Totaal verblijf (30 dagen): Wij kwamen uit op een gemiddelde van €14 per nacht, wat neerkomt op €420 per maand.
De supermarkt en de ‘wijn-factor’
Hier begint het leuke gedeelte. De Portugese supermarkten zoals de Pingo Doce of de lokale Intermarché zijn een walhalla voor de nuchtere camperaar. Verse vis, olijven en lokale kazen zijn spotgoedkoop vergeleken met Nederland. En dan de wijn. Voor €3 heb je een uitstekende fles Alentejo die in een Nederlands speciaalzaak drie keer zoveel zou kosten.
Wij hebben deze maand €550 uitgegeven aan boodschappen en terrasjes. Dat is inclusief dagelijks verse broodjes van de bakker en meerdere keren per week een uitgebreide lunch buiten de deur (het bekende Prato do Dia voor ongeveer €12 per persoon). We hebben onszelf niets ontzegd, want laten we wel wezen: een maand in de camper moet geen strafkamp zijn.
De eindafrekening: wat ben je kwijt?
Als we de balans opmaken voor één maand onbezorgd genieten in Portugal, ziet de optelsom er als volgt uit:
- Brandstof (lokaal verbruik): €180
- Verblijfskosten: €420
- Boodschappen & Gastronomie: €550
- Gas & Water: €40
- Diversen (wasmachine, kleine reparaties): €60
Totaal: €1.250 per maand (exclusief de reis erheen).
Praktische tips voor de Portugal-ganger
Wil je dit bedrag in 2026 nog verder naar beneden brengen? Gebruik dan deze nuchtere camper-hacks:
- De Action-voorraad: Neem houdbare producten en specifieke technische zaken mee uit Nederland. In Portugal zijn specifieke camperonderdelen vaak lastiger te vinden en duurder.
- LPG tanken: Portugal heeft een goed netwerk van LPG-stations. Zorg voor de juiste nippel (de schotel-adapter) zodat je goedkoop je kook- en verwarmingsgas kunt bijvullen.
- Watermanagment: Gebruik een filter als je water tapt bij openbare kranen. De kwaliteit is meestal goed, maar de smaak kan door het chloor tegenvallen.
- Zonnepanelen zijn goud: Met de Portugese zon heb je zelden walstroom nodig. Investeer in een goed paneel; dat bespaart je €4 tot €6 per nacht aan stroomkosten op de camperplaats.
Portugal in de winter is de investering dubbel en dwars waard. Voor ongeveer €1.250 per maand leef je als een god in Frankrijk, maar dan met betere temperaturen en goedkopere wijn. Het vraagt om een slimme planning en een nuchtere blik op je uitgaven, maar de vrijheid die je ervoor terugkrijgt is onbetaalbaar. Pak die camper, rijd naar het zuiden en laat de Nederlandse winter ver achter je.